Mi van akkor, ha ebcsont már nem forr be olyan könnyen? Ha a kutya megöregszik, sok mindenben figyelmesebbnek, türelmesebbnek kell lennünk vele. | |
|
Ismert és sokszor igaz mondás, hogy "ebcsont beforr". A kutyák jó regenerálódó képessége gyors anyagcseréjüknek köszönhető. Ez a tény magyarázza azonban az évenkénti védőoltások szükségességét is, hiszen szervezetükben nem csak a jó, de a káros (pl. daganatos) folyamatok is gyorsan végbemennek.
És ne felejtsük el azt sem, hogy a mi életünkből egy év, az ő életükben körülbelül hét esztendőnek felel meg. Tehát egy egyéves kutya már felnőttnek számít. De ha az állatot jól tartják, egészségesen táplálják, valamint megkapja a szükséges védőoltásokat is, akkor az elkövetkező 6-7 év problémamentes lesz számára. Kutya baja lesz!
Az évek múlásával azonban jelentkeznek az öregség jelei:
- őszülés, mely kezdetben csak az arcorri részen látható,
- a fogak romlanak, megfogyatkoznak,
- az izmok és az inak gyengülnek, a mancsok puhává válnak,
- a hát megsüpped, a has leereszkedik,
- a szaruhártya elhomályosodhat, kialakulhat a süketség is,
- feledékenység, fáradékonyság.
Az életkor előrehaladtával arányosan romlik az emésztőrendszer teljesítőképessége is. Ezért az idős kutya étvágya csökken, és néha nem fogyasztja el a számára nehezen emészthető táplálékot. Így, ilyen korban különösen ügyelnünk kell ebünk táplálékának mennyiségére és minőségére, hiszen a túltáplálás különösen idős korban veszélyes. Nem csak azért mert fáradt, gyenge szíve csak fokozott munkavégzéssel tudja ellátni a testet, de azért is, mert a kövér állat fogékonyabb a különböző betegségekre. Így könnyebben alakulhat ki a cukorbetegség, és egyéb érrendszeri zavarok is.
Tehát igyekezzünk helyesen táplálni ebünket: naponta többször, de kis adagokkal etessük, hogy megkönnyítsük számára az emésztést. A testmozgást se hanyagoljuk el, nem kell túlzásba esni, de egy rövid esti séta jót tesz kutyusunknak - és nekünk is.
Fontos, hogy friss víz mindig legyen kedvencünk előtt! Főleg a cukorbeteg kutya iszik - és vizel - sokat, hiszen a cukor kiválasztásához vízre van szüksége. Számára egyéni diétát és inzulinterápiát fog beállítani az állatorvos.
A 9-12 éves kutyánál, már hormonproblémák és anyagcserezavarok is jelentkezhetnek. Ha ilyen problémákkal kell szembenéznünk, akkor a vitamindús táplálék és az alapvető étrendváltoztatás lehet a megoldás. Keressünk számára idős kutyáknak készült eledelt! |
A nemi szerveket is érinti az öregedés. A kanoknál a nemi ösztön csökken ugyan, de teljesen nem szűnik meg. Gyakori náluk a prosztata-megnagyobbodás és a végbél körüli mirigyek megduzzadása. A szukák is hajlamosabbak lesznek a nemi szervek megbetegedéseire, melyek okozhatják az ivarzás kimaradását vagy épp ellenkezőleg, annak meghosszabbodását.
A kutyák várható élettartama nem csak az életkörülményeiktől függ, hanem testméretüktől is. A kisebb kutyák átlagéletkora jóval meghaladja a nagyobbakét. Így egy 8-9 éves német dog már öregnek számít, míg egy 12-13 éves tacskó nem annyira.
Összegzésül elmondhatjuk tehát, hogy kutyusunk is épp úgy megöregszik, mint mi. És az, hogy hogyan telnek öreg napjai, csak rajtunk áll. Ha ügyeltünk egészségére fiatal korában, akkor valószínűleg nem lesz beteges öregen. De ha elhanyagoltuk, akkor az élete folyamán lejátszódott betegségek összeadódnak, és tömegesen jelentkeznek idős korában.
Az öregség nem betegség, de tagadhatatlan, hogy a kutya kora előrehaladtával lelassul, leépül. Amikor a fiatal állatot tápláljuk, ápoljuk, akkor gondoljunk arra, hogy gondoskodásunkkal kitolhatjuk öregkorát, meghosszabbíthatjuk életét. Később erre már alig lesz lehetőségünk. | | |