200 milli vvel ezeltt, amikor mg a hllk voltak a Fld uralkod llatai, mr ott mszkltak kzttk - inkbb alattuk - a teknsk els kpviseli. Hatalmas rokonaikkal termszetesen nem szllhattak szembe, de pncljuk biztos vdelmet nyjtott a szmukra - s ezt megriztk mind a mai napig, fggetlenl attl, hogy a dinoszauruszok mr rges-rg kihaltak. Radsul 200 milli v ta szinte semmit se vltoztak, gy a teknsk a legidsebb ma l hllfaj.
A teknsk htpajzsa lapos csontlemezekbl ll, ezek sszenttek a gerincoszloppal. A hasoldali pajzs, a mellvrt csontlemezei viszont a mellcsonttal fggnek ssze. Kvlrl mind a ht-, mind a haspajzsot szarulemezek bortjk. A szilrd tekn biztos vdelmet nyjt ezeknek az llatoknak, de ugyanakkor gondot is okoz. Ha ugyanis az llat teste szilrd pnclba van zrva, akkor llegzetvtel cljbl sem tudja a mellkast tgtani. Pedig a teknsk is lgkri levegvel llegeznek! Trzsk oldalba erteljes izmok fejldtek, s ezek sszehzdva kitgtjk a testreget, gyhogy leveg tdulhat a tdbe. Kilgzskor pedig a test htuls felnek egy klnleges izma a bels szerveket (zsigereket) a td fel nyomja, s gy a levegt kiprseli bellk. Teht a biztos vdelemrt nagy rat kellett fizetnik a teknsknek.
Ma mr sokkal kevesebb teknsfajta l a Fldn, mint a dinoszauruszok idejben, ennek ellenre tbb mint 200 teknsfajt (csaldfa) tartanak nyilvn. A teknsk mindenhol elterjedtek. lnek teknsk a szraz sivatagokban, a mocsaras sztyeppken ugyangy, mint a trpusi erdkben s cenokban. A sarkkrn kvl mindenhol megtallhatjuk a teknsk egy-egy kpviseljt. Ennek az az oka, hogy a teknsk hidegvr llatok, s a napsts s meleg nlkl annyira lehlnnek, hogy attl halnnak meg. A teknsk teht hllk ltkre nagyon letkpes llatok, s nem fognak kihalni (hacsak az ember nem segt nekik ebben). Az emberek ltalban flnek s irtznak a hllktl, gondoljunk csak a kgykra vagy a krokodilokra. Azonban a teknskre szerencsre nem gy tekintenek. gy ht nemcsak a pnclja, hanem az emberek szeretete is megmentheti ket a kipusztulstl.
Egybknt mr tbb teknsfaj halt ki az idk folyamn, mint amennyi jelenleg is l. A mltban a teknsk nagyon vltozatos alakban is feltntek. Az els seiknek mg nem volt teljesen kialakult pncljuk, s mg fogaik is voltak. Az sfejlds folyamn mr kialakult a maiaknl sokkal nagyobb, akr 8 mtert is elr tekns is. Ezek az llatok azonban jobban hasonltottak egy vrengz vadllathoz, mint ahhoz a szeld s bartsgos kis kedvenchez, amelyeket nagyon sokan tartanak otthon.
Egyik teknsfajtnak sincsen foga, de van nhny faj, amelynek nagyon les llkapcsa van, amely felr akr egy foggal is. Nhny tekns azonban egyedi mdon jut a zskmnyhoz. A nagy mret keselyteknsnek (Macrochelys temmincki) van egy beptett csalija, a nyelve. A nyelve ugyanis egy freghez hasonlt a nyelve, amelyet a halak megprblnak elkapni. Azonban a vadszbl ilyenkor ldozat lesz, mert a keselytekns gyomrba landolnak ezek a halak. A tekns kinzete sem mindennapi. A pnclja tele van hatalmas rcskkkel, a feje is nagyobb a szoksosnl, s a bre is rcsks. A vz aljn azonban ez nagyon j lca, mivel egyltaln nem hasonlthat egyetlen llathoz sem. Egy msik sajtos fajta tekns a dl-amerikai matamata (Chelus fimbriatus), amelynek elgg groteszk formja van. Leginkbb egy nagy barna levlre emlkeztet. A pnclja lapos s a szle csipkzett. A feje kt oldaln egy-egy brlebeny tallhat. Ezekkel a brlebenyekkel rzkeli a zskmnyt, s ha elg kzel van mr hozz, akkor hirtelen kittja a szjt, a torka kitgul, s gy egy szv hats keletkezik, amely szinte beszippantja az ldozatot.
A teknsk nagyon sokig kibrjk lelem s vz nlkl, st inkbb a tltplltsg veszlyezteti ket, mint az hsg. Feljegyeztek egyszer egy olyan esetet, amikor egy mocsri tekns 6 vig lt gy, hogy nem tudott semmit se enni. A tpllkot nagy hatkonysggal tudjk feldolgozni, s annak jelents rszt tudjk tartalkolni. Ezt gy ri el, hogy a hasa nagyon fejlett. Pldul egy szrazfldi teknsnek a blhossza a testhossznak tbb mint hromszorosa. A vizet pedig a klokanylsukhoz kzel tartalkoljk. Nem ritka az az eset sem, amikor egy tli lombl felkelt teknst megijeszt valami, akkor elkezd pisilni. Egybknt ez utbbi ltalnos is: ha egy teknst megijesztenek, akkor "sszecsinlja magt".
A teknsk prosodst gyakran megelzi az udvarls. Ez azonban minden fajnl ms s ms. A mocsri teknsflknl ez ltalban krzgetssel kezddik, majd egymssal szembe fordulnak, s a hm elkezdi rezegtetni a mells lbait. Ekkor dnti el a nstny, hogy akar-e egyltaln prosodni az eltte lv hmmel. Ha nem, akkor egyszeren ellki magtl, s a hm - egy kicsit srtdtten - flrevonul. Azok a teknsk, amelyek kpesek a vzben is lni, mindig a vzben prosodnak. A tengeri teknsknl a prosods rkat is ignybe vehet, s egy-egy prosodsi ciklusban ezt tbbszr is megcsinljk - hisz olyan ritkn tallkoznak, s ki kell hasznlni az alkalmat.
A prosods utn a nstny teknsk tojsokat raknak. Az azonban teljesen vltoz, hogy mikor, mennyi tojst rak egy nstny. A gymnttekns pldul tbb mint ngy vvel a prosods utn is kpes termkeny tojst rakni. A tojsok szma inkbb a termszetes krlmnyektl (mennyi es esett, mennyire volt b az v stb.) fgg, mint a teknsk kortl. A teknskre nem hat az id mlsa, ugyan annyi tojst tudnak rakni reg korukban, mint fiatalon. A tojsokat azonban mindig a szrazfldre rakjk le a teknsk, fggetlenl attl, hogy vzi, vagy szrazfldi teknsrl van sz. Nhny tekns akr tbbszr is rakhat fszket egy vben. Egy-egy fszekaljban a tekns fajtjtl fggen 1-200 kerlhet. Ez utbbi inkbb a tengeri teknskre jellemz.
Miutn a nstny lerakta a tojsait, otthagyja ket, nem is vigyz rjuk. A tbbit a termszetre bzza (nem utdgondoz, gy ne is vrjunk egy teknsnl anyai rzelmeket egy kisebb fajtrsa irnt). gy sokszor elfordul, hogy a fszket valamelyik llat, vagy az ember rabolja ki. A kelsi id nagyban fgg a hmrsklettl. Miutn kikeltek a bbik, elindulnak a vz fel (persze csak akkor, ha vziteknsk). Ekkor azonban nagyon sok veszly leselkedik rjuk. Sok termszetfilmet lehet ltni, amelyben a tengeri teknsk els megprbltatsai mutatjk be, amg a tengerbe jutnak. Viszont ezutn sem biztos, hogy meglik a felnttkort, mivel amg fel nem nnek, lland veszlynek vannak kitve.
A teknsk tovbb lnek, mint a legtbb gerinces, belertve az embert is. Feljegyeztek olyan kaliforniai dobozteknst (Terrapene carolina), amely tbb mint 138 vig lt termszetes krlmnyek kztt. De mg nem is a cscstart. Elg sok szrazfldi tekns l tbb mint msfl vszzadig. A legidsebb tekns nagy valsznsggel a londoni llatkertben lt szrazfldi ristekns volt, amely tbb mint 300 ves korban halt meg. A teknsk - a kzhiedelemmel ellenttben - nem nnek nagyon lassan, st ppen ellenkezleg. Az letk els egy-kt vben nagyon dinamikusan nnek, hiszen ekkor vannak a legnagyobb veszlynek kitve, s ezt megprbljk a lehet legrvidebb idre reduklni.
Azt, hogy mennyi ids egy tekns, gy lehet meghatrozni, mint egy fa esetben. Meg kell szmolni a gyri a teknjn. De ez csak egy durva becslst ad, radsul egy id utn a tekns nem n tovbb. A gyrk vizsglatbl meg lehet mondani, hogy mit lt t a tekns (hasonlan az fa vgyrjhez).
A teknsk kzmondsosan nagyon lass llatok. Ez azonban nem teljesen gy van. A vzi teknsk tudnak nagyon frgk is lenni, fleg a vzben. A szrazfldi teknsk azonban tnyleg nem mozognak valami gyorsan, rnknt 0,21-0,48 kilomteres sebessggel tudnak "szguldani". A szrazfldn mg a flig vzben l teknsk is gyorsabbak, mint a szrazfldi rokonaik. Egy ilyen tekns tartja szrazfldn a cscsot, 1,7 km/h-val. A tengeri teknsk azonban sokkal mozgkonyabbak. Egy zld tekns egyszer pldul 480 km-t szott le 10 nap alatt. Ezt a teljestmnyt azonban csak gy tudta elrni, hogy az egsz t alatt nem evett, nem aludt s nem pihent. |