Mi van akkor, ha ebcsont mr nem forr be olyan knnyen? Ha a kutya megregszik, sok mindenben figyelmesebbnek, trelmesebbnek kell lennnk vele. | |
 |
Ismert s sokszor igaz monds, hogy "ebcsont beforr". A kutyk j regenerld kpessge gyors anyagcserjknek ksznhet. Ez a tny magyarzza azonban az venknti vdoltsok szksgessgt is, hiszen szervezetkben nem csak a j, de a kros (pl. daganatos) folyamatok is gyorsan vgbemennek.
s ne felejtsk el azt sem, hogy a mi letnkbl egy v, az letkben krlbell ht esztendnek felel meg. Teht egy egyves kutya mr felnttnek szmt. De ha az llatot jl tartjk, egszsgesen tplljk, valamint megkapja a szksges vdoltsokat is, akkor az elkvetkez 6-7 v problmamentes lesz szmra. Kutya baja lesz!
Az vek mlsval azonban jelentkeznek az regsg jelei:
- szls, mely kezdetben csak az arcorri rszen lthat,
- a fogak romlanak, megfogyatkoznak,
- az izmok s az inak gyenglnek, a mancsok puhv vlnak,
- a ht megspped, a has leereszkedik,
- a szaruhrtya elhomlyosodhat, kialakulhat a sketsg is,
- feledkenysg, fradkonysg.
Az letkor elrehaladtval arnyosan romlik az emsztrendszer teljestkpessge is. Ezrt az ids kutya tvgya cskken, s nha nem fogyasztja el a szmra nehezen emszthet tpllkot. gy, ilyen korban klnsen gyelnnk kell ebnk tpllknak mennyisgre s minsgre, hiszen a tltplls klnsen ids korban veszlyes. Nem csak azrt mert fradt, gyenge szve csak fokozott munkavgzssel tudja elltni a testet, de azrt is, mert a kvr llat fogkonyabb a klnbz betegsgekre. gy knnyebben alakulhat ki a cukorbetegsg, s egyb rrendszeri zavarok is.
Teht igyekezznk helyesen tpllni ebnket: naponta tbbszr, de kis adagokkal etessk, hogy megknnytsk szmra az emsztst. A testmozgst se hanyagoljuk el, nem kell tlzsba esni, de egy rvid esti sta jt tesz kutyusunknak - s neknk is.
Fontos, hogy friss vz mindig legyen kedvencnk eltt! Fleg a cukorbeteg kutya iszik - s vizel - sokat, hiszen a cukor kivlasztshoz vzre van szksge. Szmra egyni ditt s inzulinterpit fog belltani az llatorvos.
A 9-12 ves kutynl, mr hormonproblmk s anyagcserezavarok is jelentkezhetnek. Ha ilyen problmkkal kell szembenznnk, akkor a vitaminds tpllk s az alapvet trendvltoztats lehet a megolds. Keressnk szmra ids kutyknak kszlt eledelt! |
A nemi szerveket is rinti az regeds. A kanoknl a nemi sztn cskken ugyan, de teljesen nem sznik meg. Gyakori nluk a prosztata-megnagyobbods s a vgbl krli mirigyek megduzzadsa. A szukk is hajlamosabbak lesznek a nemi szervek megbetegedseire, melyek okozhatjk az ivarzs kimaradst vagy pp ellenkezleg, annak meghosszabbodst.
A kutyk vrhat lettartama nem csak az letkrlmnyeiktl fgg, hanem testmretktl is. A kisebb kutyk tlagletkora jval meghaladja a nagyobbakt. gy egy 8-9 ves nmet dog mr regnek szmt, mg egy 12-13 ves tacsk nem annyira.
sszegzsl elmondhatjuk teht, hogy kutyusunk is pp gy megregszik, mint mi. s az, hogy hogyan telnek reg napjai, csak rajtunk ll. Ha gyeltnk egszsgre fiatal korban, akkor valsznleg nem lesz beteges regen. De ha elhanyagoltuk, akkor az lete folyamn lejtszdott betegsgek sszeaddnak, s tmegesen jelentkeznek ids korban.
Az regsg nem betegsg, de tagadhatatlan, hogy a kutya kora elrehaladtval lelassul, lepl. Amikor a fiatal llatot tplljuk, poljuk, akkor gondoljunk arra, hogy gondoskodsunkkal kitolhatjuk regkort, meghosszabbthatjuk lett. Ksbb erre mr alig lesz lehetsgnk. | | |