Bkk (Anura) rendje
A kifejlett bkk farok nlkli, rvid test, zmk llatok. A hts pr lbuk jl fejlett izmos ugrlb. A gerincoszlop a keresztcsonti tjk eltt 5-6 csigolybl ll, amelyek harntnylvnyokat viselnek. A bordk ltalban ezekhez a nylvnyokhoz nttek, vagy szabadon llnak. A farokcsigolyk egysges farokcsontt nttek ssze. A hts lb lbtcsontjai megnyltak. A mells lbakon 4, mg a htskon 5 ujj van. A vzi fajoknl az ujjak kztt szhrtyk tallhatk, a fkon lknl az ujjak vgn korong alak tapad rsz van, mg az sbkkat hts lbukon lv elszarusodott dudorok segtik a fld kotrsban.
Az ebihalak izomzata mg szelvnyezett, mg a kifejlett egyedek tagolt. A szrazfldi bkk, pldul a varangyok bre kemny s ers, nedves krnyezetben lk vkony. A br alatt nyirokzskok tallhatk. A nyelvk hossz s kicsaphat. A zskmnyukat nem tudjk megrgni, egszben nyelik le.
Az ebihalak elbb kls, majd bels kopoltyval llegeznek, vgl a metamorfzis sorn kialakul a td. A brlgzsnek minden fejldsi stdiumban fontos szerep jut. A kifejlett egyedeknl a brlgzs a legnagyobb hatkonysg, majd a szjgaratreg nylkahrtyja, vgl a td kvetkezik. A vzfelvtel is nagyrszt a brn keresztl trtnik.
A szaporodsuk vltozatos, az ovipar fajok a vzbe vagy szrazfldre rakjk petiket, de vannak ovovivipar s vivipar fajok is. Egyes fajok egyedei gondoskodnak petik s utdaik vdelmrl. A vzben fejld lrvk 4 f morfolgiai csoportba tagolhatk:
I. tpus ebihalak: a kt kopoltyregnek kln kivezet nylsa van; szjnylsukat nem szarufogak vezik, hanem tapogatk;
II. tpus ebihalak: a kopoltyregek kzs nylsa a hasoldal vgn helyezkedik el; a szjmezben nincsenek szarukpletei;
III. tpus ebihalak: a kopoltyregek kzs nylsa a hasoldal kzepn helyezkedik el; a szjmezben szarufogaik vannak;
IV. tpus ebihalak: a kopoltyregek kzs nylsa a test baloldaln helyezkedik el; a szjmezben szarufogaik vannak;
A bka hm przs sorn fellrl rkapaszkodik a nstnyre s karol testhelyzetet vesz fel (amplexus). A megtermkenyts nhny perctl nhny napig is eltarthat.
A bkk kivtel nlkl hsevk. Csak a mozg zskmnyt rzkelik. Tbbnyire zeltlbakkal, s ms kisebb gerinctelenekkel tpllkoznak, de a nagyobb fajok (pl. varangyok) kisebb gerinceseket, ms bkkat, kgykat, hllket s rgcslkat is elkapnak.
A bkk meglehetsen vdtelennek tnnek a ragadozikkal szemben, nincs fegyverk, brk puha, viszonylag lass mozgsak. A mreganyagok passzv vdelmet biztostanak, az ers mrg bkk feltn szneikkel riasztjk el a kellemetlenkedket. Ms fajok igyekeznek beleolvadni a krnyezetkbe. A varangyok veszly esetn felfjjk magukat.
A bkk az extrm hideg s szraz vidkektl eltekintve az egsz vilgon elterjedtek. 3843 fajuk ismert, amely 333 nembe s 26 csaldba tagoldik.
|