A l kzgazdasgi szempontbl haznk msodik legfontosabb llatja; e tekintetben ugyanis a szarvasmarha elzi meg, mert utbbiban mintegy ktszer akkora tke fekszik, mint a lban, de hadszati s fuvarozsi szempontbl a l mondhat legnlklzhetetlenebb hzillatunknak. A l f haszna munkakpessgben ll, mely fleg paripzs, teherhords s teherhzsban nyilvnul, s a l ereje, gyorsasga s kitartstl fgg; a kzpkor kezdetn azonban a hstermels is fontos volt a lnl, mert a pogny npek tudvalevleg lovakat ldoztak isteneiknek, s ily alkalmakkor lhssal lakmroztak, de a papsg a keresztnysg terjedsvel eltiltotta a lhs lvezett, minlfogva undorig fokozdott nlunk a lhs irnti ellenszenv; azonban a francia-nmet hboru alkalmval az ostromolt prisiak knytelenek voltak lovaikat levgni, s attl az idtl kezdve Nyugat- s Kzp-Eurpban sznflben van a lhs irnti indokolatlan ellenszenv, minlfogva a nagyobb vrosokban mszrszkek ltesltek a lhs kimrsre; de a hstermels tekintetben a jvben is csak alrendelt szerepe lesz a lnak, mert ezutn sem fogjk a vghd szmra tenyszteni, hanem csak az elaggott v. ms ok miatt hasznavehetetlenn vlt lovak fognak a vghdra jutni. Oroszorszgban s zsiban tejtermelsre is hasznljk a lovat, s a kancatejbl erjeszts ltal szeszes italt ksztenek, a kumiszt (l. o.). Egyj tatr kanca 200 liter tejet kpes venknt adni. A l nagysga, mialatt a mar legmagasabb pontjnak a fldtl val tvolt rtik, a fajtk szerint 1 s 2 mter kztt, lslya 150 s 1000 kg. kztt vltozik. Legkisebb l a shettlandi pony, legnagyobb az angol srs l.
Nmely irk felttelezik, hogy a vad l legalbb ngy lnyegesen eltr vlfajban ltezett, melyek mindegyike megszelidttetvn, a ma ltez ngy ltipusnak vetette meg az alapjt. E ngy ltipus a kvetkez: 1. a fleg Kelet-zsiban tallhat mongol l; 2. az u. n. keleti l, melynek fkpviselje az arab l; 3. az u. n. keleti l, melynek fkpviselje az arab l; 3. az u. n. nyugati vagy eurpai nehz igs l s vgre 4. az eurpai trpe v. ponyl. E tipusok keretn bell azonban szmtalan fajta ltezik, melyek fleg a tenysztsnek ksznik ltket. Leghiresebb s kisebb-nagyobb mrtkben nlunk is tenysztett lfajtk: az angol s az arab telivrl; a pinzgaui, percheron, ardenni s clydesdali igsl; az amerikai s orosz get l, stb.
jabban igen emelkedett a l ra, mert mindinkbb keresik hadszati, paripzsi, kocsizsi s fuvarozsi clokra, s a mezgazdasgnak belterjesebb val vlsnl a fldmivelsnl is tbb lovat hasznlnak mint azeltt. Ezrt most tbben foglalkoznak a l tenysztsvel, s klnsen oly helyeken tenysztik sokan, ahol az okszer ltenyszts alapflttele, t. i. a csik felnevelsre alkalmas legelk vannak, mert j szivs lovat csak legeltets mellett lehet nevelni. A legel minsgtl fgg azutn, hogy min lovak tenysztessenek, mert knny lovat csak oly gazdasgokban lehet tenyszteni, ahol rvid fv szrazabb legelk vannak, mig nehezebb lovak inkbb csak nedvesebb legelkkel bir vidkeken nyerhetk. Nlunk a ltenysztk 3 neme klnbztethet meg, u. m. elszr az llam, mely a mnesbirtokon (l. Mnes) fleg kzhasznlatra szolgl fedezmnek nyerse vgett tenyszt lovat;msodszor a nagy s kis fldbirtokos, teht a mezgazda, ki rszint a maga szksgletre, rszint elads vgett tenyszt, s harmadszor a sportember, ki fleg az angol telivrlovat tenyszti, s a lversenyeken nyerszkedik vele. A lovat lehet mnesben s lehet hzilag vagy gazdasgilag tenyszteni. A mnesbeli tenysztsnl a kanck egsz vben hevernek, mert csak csiknevels vgett tartatnak; ellenben a gazdasgi ltenysztsnl a dolgoz kanck utn nevelnek csikt; elbbi esetben tbbnyire llami, vagy msok tulajdonban lv mnek ltal fdzteti kancit, de a falusi ltenysztk gyakran u. n. kzsgi mneket is tartanak. A mnesbeli ltenyszts csak nagyobb fldbirtokon lehetsges, s ott is csak akkor, ha a tenyszt elegend tkvel bir, mert itt a mezgazdasg a mnesnek bizonyos tekintetben alrendeltjv lesz azltal, hogy mindenekeltt a mnes szksgleteirl kell gondoskodnia; ellenben a gazdasgi ltenysztsnl utbbi van a mezgazdasgi zemnek alrendelve, minlfogva annak jvedelmt nem csak nem csorbtja, st nveli azltal, hogy az igs lovak olcs ptlst teszi lehetsgess, s elads ltal esetleg mg pnzt is hoz.
A ltenysztsnl legfontosabb az, hogy a tenyszllatok clszeren vlasztassanak meg, de miutn a tenyszt rendesen mr meglv kanci utn tenyszt, a mn kivlasztsra kell kivl slyt fektetni, vagyis a kanckat a rendelkezsre ll mnek kzl azzal kell meghgatni, mely utn a legjobb csikk vrhatk. A mnnek lehetleg azon tulajdonsgokkal kell birnia, melyeknek elrse clul tzetett ki, tovbb lehetleg kevs hibja legyen, s ne legyenek oly hibi, melyek a kancn is elfordulnak, mert azok akkor biztosan tmennek a csikra is; a mnnek tovbb egszsgesnek s csaldi betegsgektl mentnek kell lennie; nagysga helyes viszonyban lljon a kanca nagysgval; szrszine keresett (stt) legyen, s kora csak kivtelesen haladja meg a 16 vet, az igen fiatal vagy az igen vn mn utn ritkn lehet j csikt nyerni. A lovat 3-4, st a telivrlovat gyakran csak 6-7 ves kortl kezdve hasznljk tenysztsre, de azutn addig hasznljk, mig termkenynek mutatkozik (20-25 ves korig), 1 mnre 50-60 kanct szmtanak. A hgats tavasszal rendesen kzbl trtnik, csak szilajon tartott mnesekben van a csdr a kanck kztt, s fdz tetszs szerint. Hgats eltt tbbnyire kiprbljk a kanct, hogy a mnt flveszi-e s e clra nemes anyaggal bir mnesekben cseklyebb rtk prbamneket tartanak. A kanca tlag 11 hnapig vemhes; a vemhessg els felben nem kivn klns gondot, de a msodik felben jobban kell etetni, s nem szabad gyorsan hajtani, mert attl elvetl; msrszt azonban az istllban sem kell sokat llni hagyni, mert a mrskelt mozgs jl hat re. Az ells a kancnl knnyen megy; ells utn a kanct nhny napig gyengn tartjk, azutn jobb etetsre trnek t, s fleg oly takarmnyflket etetnek, melyek kedvezen hatnak a tejelvlasztsra. Az jdonslt csik 4 hetes korig csak tejjel l, azutn sznt s zabot is kap, s 4-5 hnapos korban fokozatosan elvlasztatik. Az elvlasztott csikval az els vben fleg csak elegend zabot s sznt etetnek a kvetkez vekben nyron lehetleg csak a legeln, tlen pedig sznn s szalmn tartjk, de rtkesebb csikkkal mg a 2-ik, st 3-ik vben is etetnek kevs zabot. A tenysztsre nem alkalmas mncsikk 1 ves korban kiherltetnek. A csikra igen fontos, hogy sokat mozogjon, s hogy vilgos s tiszta levegj istllban tartassk. A lovak etetse fleg csak istllban trtnik, illetleg csak a mnesbeli lovak s a csikk vannak nyron a legeln. A l f tpllka a szna s a zab, mely utbbi egsz szemen, de szalmaszecskval keverve oly mennyisgben hasznltatik etetsre, amily mrtkben munkra hasznljk a lovat, de kevesebbet r s nehz lovaknl a zabot 1/3-1/2 rszig tengerivel vagy ms szemes vagy kereskedelmi (hulladk) takarmnnyal is lehet helyettesteni; a lovakkal azutn mg sznt, szalmt s nyron zld takarmnyt is etetnek, ellenben a gyk- s gums takarmnyok, valamint a vizenys gyri hulladkok lehetleg mellztetnek. Fontos mg a lnl a test naponknti tiszttsa is, mi csak a legeln tartzkod lovaknl flsleges, de az istllban tartottaknl mr az elvlasztott csiknl kezdend meg. Magyarorszgban a statisztikai vknyvek szerint kerek szmban 2 milli l van. |