A macska nevelse
A reggeli s ms tkezsek, a fzs eleinte nem ment zkkenmentesen. A cicus azt teljesen termszetesnek veszi, hogy kap enni, sosem resek a tlki, de az, hogy neknk jval tbb jutott, mondhatnm dsklunk a finomsgokban, mgsem osztjuk meg vele, az igen fel tudja hbortani. persze mindent megtesz, hogy ne maradhasson ki semmibl. Az, hogy izgatottan jrkl az asztal krl, minden falatunkat figyeli mg nem lenne gond. Csakhogy az asztal az, ahov vgyik. Ezrt mr a legels idszakban elkezdk megtantani neki, hogy az asztalra nem teheti fel a lbt.
A macskk nevelse nem knny dolog, mert nagyon nem szeretik, ha akadlyozzuk ket brmiben. Nehezen fogadnak szt, jbl s jbl prblkoznak. Azonban ha prbalkozsaikhoz negatv lmnyek ktdnek, abbahagyjk. Nagyon vigyzni kell, hogy kvetkezetesek legynk, s mindig tudatni kell velk, hogy mirt kapnak ki. Ez a macskknl jval nehezebb, mint a gyerekeknl, mivel a szavainkat nem rtik (csak a hangslybl s a szemnkbl kvetkeztetnek az rzelmi tltsre). Ha az ujjaddal rmutatsz valamire, a cicus az ujjad hegyt fogja bmulni. Ha a tettkhz kapcsold negatv lmnyek tl gyengk, a cicus csak lassan s csak rvidebb tvon tanul bellk. Ha tl erszakosan lpsz fel, a cicus llandan menklni fog elled, semmi rmdet nem leled benne, csak a bosszsg s a pnzkiads marad. Klnben sem szabad nagyon tni, mert kicsi, s azrt sem, mert a karmait hasznlja meneklshez, aztn magyarzhatod a bartaidnak, hogy csak rzst metszettl.
A macskanevels mdszerei:
- Mg mieltt elkvetn tettt, jtkosan eltereljk a figyelmt.
- Egyszeren odbb tesszk a macskt. Persze ekkor mg sokszor vissza fog jnni, s csak pr percre oldja meg a problmt.
- Megvrjuk, hogy megtegye, aztn megdorgljuk. Sunyi, de sokszor hasznos megolds lehet.
- Az eset megtrtnte utn, ksbb szdjuk le. Csak akkor hasznlhat, ha komoly vtket kvetett el, s flrerthetetlenl meg tudjuk mutatni, mit csinlt rosszul.
Mindegyik mdszernek megvannak a maga elnyei s htrnyai. Br egyltaln nem biztos, hogy helyesen dntttem, azrt lerok nhny konkrt esetet, mikor hogyan cselekedtem. Mivel minden macska ms-ms szemlyisg, mindegyiknl mskpp kell kezelni a problmkat.
- Egyik nap meglepdve lttam, hogy a cicus a konyhaasztalon van. Mg mieltt leugrott volna (ha leugrik, nem rti, mirt bntom) lekaptam az asztalrl s jl leszdtam. Ezt mg prszor eljtszottam, de ha lttam, hogy pp kszl a felugrsra, szban figyelmeztettem eltte. Ilyenkor sokszor szreveszi magt, s nem ugrik fel. Ksbb teljesen leszokott az asztalra felugrsrl (persze csak annl az egy asztalnl), nem kell figyelmeztetni sem. (Hla az elektronikus irodalomnak, nem gond mdostani azt, amit lertam. Itt ugyanis rgebben az llt, hogy akr nyers hst is otthagyhatnk az asztalon, nem nylna hozz. Ht ez azrt nem teljesen igaz, de ha az asztalon megltom, s rszlok, akkor rgtn tudja, hogy itt az ideje a meneklsnek. elfut, n meg pr hnapig biztonsgban tudhatom a konyhaasztalt anlkl, hogy bntanom kellett volna a cict.)
- Egyszer a macska nem a macskaalomba kakilt, de csak rkkal ksbb vettem szre, hogy mitt tett. Mivel nem akartam, hogy ez mgegyszer megismtldjn, minden szakknyv ellenre a legdurvbb mdszerhez folyamodtam. A knyvek azt rjk, hogy ne verjk bele a macska orrt a mvbe. n bizony nem sokat trdtem ezzel, s tbbszr a fejt a piszokhoz kzeltettem. Persze mindezt vatosan tettem, nehogy megkarmoljon a cica. Aztn mrgemben kupnvgtam (persze nem teljes erbl, csak gy, hogy megjegyezze). A knyvek szerint az llat nem rti meg, hogy mirt tmadjuk meg, azonban az n cicm nagyon jl megrtette. Szegny kt napig nem mert kakilni. Amikor nem brta mr tovbb, flve elintzte a dolgt (a macskaalomban), de vgig rajtam tartotta a szemt. A vgn persze megsimogattam a fejecskjt, s gy mr szent volt a bke kztnk. Hogy a megfelel mdszert vlasztottam, egyltaln nem biztos, de a mi cicusunknl bejtt. Azrt azt ajnlom, rendszeresen tiszttsad kedvenced vcjt, gy kicsi a valsznsge, hogy nem oda csinl.
ltalban minden szds utn pr perccel ki szoktam bklni a cicussal, megsimogatom a kobakjt, gy a negatv lmny ugyan megmarad, de nincs harag. Nagyon vigyzz arra is, hogy ne prblj tl sok rendszablyt a cica nyakba zdtani, mert szegny a vgn minden mozdulatnl flve vrja a szdst. Ha hrom-t egyszer szably nem elg a cicussal val egyttlsedhez, akkor prblj a cicus eszvel gondolkozni, s eszerint vltoztatni.
Br sokmindenre meg lehet tantani egy macskt, pldul arra, hogy ne egye meg a kedvenc papagjunkat, azrt vannak olyan alapvet dolgok, amin nem vltoztathatunk. Ilyen pldul a cick liberalizmusa. A macskk, br jl megvannak egyms kzt, eljtszadoznak szvesen, azrt teljesen nll, fggetlen egyedek, nincs vezr kzttk. gy van ez az emberekkel val viszonyuknl is. A cict megtantani arra, hogy ljn le, s maradjon a helyn, ha azt mondod neki, szinte lehetetlen, s klnben is csak llatknzs volna. |