25+1 tli tipp llattartknak
A szokatlan enyhe oktber s november utn gy tnik, a tl most teljes erejvel csap le rnk s persze ngylb, szrnyas vagy pp uszonyos bartainkra. llatainkra ilyenkor fokozottan kell gyelni, hiszen a hideg ket is ugyangy megviseli, mint minket. A Zld Magazin ezrt csokorba gyjttt 25+1 tippet, amivel megvhatjuk tlvz idejn kedvenceinket.
1. tipp Egyes kutyafajtkat tli szrzetk kellen megvdi a hidegtl. Vannak azonban olyan fajtk, (pl. yorkshire terrier, dobermann, stb.), melyek rvid, vagy ritksabb szre nem nyjt megfelel vdelmet. Ugyanez vonatkozik a klyk, az reg, a frissen nyrt illetve a beteg llatokra. Ezeket az llatokat semmikppen se knyszertsk hosszabb ideig a szabadban tartzkodsra. Hosszabb stk sorn adjunk rjuk kutyakabtot, mgha furcsnak tnik is, vagy megmosolyognak az emberek - elvgre kedvencnk egszsge az els.
2. tipp A kertben tartott llatoknak tlen bsgesebb, kalriadsabb lelemre van szksgk. Az extra lelem hozzjrul, hogy kint tartott trsaink fenttarthassk normlis testhmrskletket.
3. tipp Ha kutyd, cicd nem fogyasztja el egyszerre a kirakott lelmet, vigyzz, nehogy az megfagyjon s ehetetlenn vljon. Ha megfagy, vidd be s olvaszd fel, vagy keverd ssze meleg, friss lelemmel.
4. tipp A jg s a h nyalogatsa nem helyettesti a friss vizet. Ellenrizd naponta tbbszr, hogy nem fagyott-e be az itattl.
5. tipp Tvhit, hogy a kutyk nem fagynak meg. Egy hideg tli jszakn megfelel menedk nlkl hallra fagyhat brmelyik kutyus. Legknnyebben az llat fle, farka s lbai fagynak el. A kutyahzakat, macskalakokat ezrt bleld ki padlsznyegel, mretre vgott polifoam-mal s gondoskodjunk mindig szraz fekhelyrl. Bizonyosodj meg rla, hogy a hzikk nem znak be; ajtajukra lengajt-szeren szgelj sznyegdarabot. (Vigyzz, hogy ne lljanak ki szgek sem kvl, sem bell, nehogy megsrtsk az llatot!)
6. tipp Ha teheted, hirtelen hideghullm vagy es esetn engedd be az llatokat legalbb a garzs, fszer, pince vagy lpcshz egy kiblelt, szlvdett sarkba. A kutyahzak, macskalakok lehetleg dli fekvsek legyenek. Ha mgsem sikerl szlvdett helyet tallni, alaktsunk ki L-alak bejratot latainknak. Ha kennelt ptnk, figyeljnk r, hogy kellen szigetelve legyen; alapja pedig jnhny centivel a fld fltt legyen. A kutyahz mindig elg nagy legyen, hogy az llat fel tudjon benne llni s meg tudjon fordulni, de elg szk, hogy a testmeleget benttartsa.
Ha ragaszkodsz hozz, hogy kutyd a telet is a kertben tltse, gondolkozz el azon, hogy nem csak azrt flsz-e beengedni a hzba, mert megfelel nevels s trning hjn engedetlen! Ha gy van, a lehet leghamarabb menjetek el kutyaiskolba, s tanuljtok meg, hogyan tlthetitek majd a kvetkez telet mr egytt - a laksban. | 7. tipp Segt a testhmrsklet megrzsben, ha a kutyk al faforgcsot (nem feny s cdrus!) vagy szalmt tesznk. Rongyot ne tegynk a hzba, mert a kutyk a tappancsukon bevihetik a vizet s a nedves rongyok megfagyhatnak. A kutyahzak, macskalakok fekvhelye mindig legyen szraz, nehogy az llatok a nedves fekhelyen felfzzanak. Ellenrizd naponta.
8. tipp A hossz szr kutyk bundjn a h s a jg gyakran kemnyre sszell. A leggyakrabban rintett terlet a talpprnk kze - figyeljnk ht oda a rendszeres tiszttsra. Nlunk elssorban szzk, klfldn azonban jgold szerekkel is felhintik, felntik az utckat. A kutyk (s cick!) tappancst a s s a vegyianyagok kimarhatjk, ezrt sta utn trljnk vgig minden tappancsot nedves, majd szraz trlkendvel. A jrdt, bejrt homokkal szrd fel a s helyett. A kiszradt tappancsok vazelinnal puhthatk.
9. tipp A fagyll klnsen mrgez vegyszer. des ze miatt vonzza a kutykat s nagyon kis mennyisg is elg ahhoz, hogy az llat hallt okozza. Ha arra gyanakszol, hogy kutyd/cicd belenyalt a fagyllba, azonnal vidd llatorvoshoz!
10. tipp
A magyal, a fagyngy s a tiszafa is mrgez! Tedd a karcsonyi dekorcit olyan helyre, ahol nem rik el az llatok! Ne engedd, hogy kutyd alkoholt s csokoldt fogyasszon az nnepekkor.
11. tipp Bizonyosodj meg rla, hogy kutyusod/cicd karcsonyi ajndka biztonsgos; az llat nem nyelheti le, nem srtheti meg magt vele.
12. tipp A karcsonyfa als gaira ne rakj se gyertyt, se elekromos gket. Az llatok meggethetik magukat vele s ha a vezetket megrgjk, ramtst szenvedhetnek. A trkeny dszeket is tedd magasabbra; ha az llatok lerntjk a gmbket, a szilnkok szjukat, lbukat is felsrthetik.
13. tipp Ne rakj a fra ehet dszeket, ha nem akarod, hogy kutyd famszsba kezdjen! Akr igazi, akr mfenyt lltasz, a tlevelek egyik esetben sem emszhetk. Ne hagyd, hogy kutyd belakmrozzon bellk! Vigyzz, hogy az arany- s ezstszlakat se nyelje le kedvenced, mert rcsavarodhat a nyelvre, beleire s blelzrdst okozhat.
14. tipp Kutyd s cicd szrt megvhatjuk a kiszradstl, ha (10kg testtmegenknt 1 teskanl) nvnyi olajat kevernk a nedves tpba. Ha kutyd, cicd valamilyen oknl fogva ditzik, ha klykrl, vagy vemhes, ill. szoptats anyallatrl van sz, krd llatorvosod tancst a tli etetssel kapcsolatban!
15. tipp A laksban tartott llatok esetben is elkl az vatossg: ne hagyjuk, hogy a tli hnapokban kutynk, cicnk ellustuljon! Vegynk nekik jtkokat; kutynkat stltassuk akkor is, ha zord az id. (Ilyenkor tbb, rvid sta javallott.)
16. tipp Ahogy rvidlnek a napok s egyre tbb a stt idszak, clszer kutydra fnyvisszaver nyakrvet adni. Ha kutyakabt is van rajta, arra is varrhatsz fnyviszaver cskokat, hogy a stt ton kutyusod is jl ltsszon az autsoknak.
17. tipp Akrcsak nyron a meleg miatt, tlen a hideg miatt ne hagyd egyedl kedvencedet a kocsiban! Ha jr a motor, a szn-monoxid sem tesz jt az llatoknak!
18. tipp
Ahogy bell a hideg, a kbor cick szeretnek az autk motorhzban melegedni. Egyes uttpusokba alulrl a kerk mellett be tudnak bjni a kisllatok. Mieltt beindtid a motort, csapkodd meg prszor hangosan a motorhztett, hogy kimeneklhessenek.
19. tipp Ha kandalld van otthon, tegyl vintzkedseket (pl. rakj el rcsot), nehogy az llatok meggessk bundjukat, ha tl kzel fekszenek a tzhz. Ha az llatok bundja nedves, trld t szraz trlkzvel, vagy szrtsd meg hajszrtval (mindig a legals fokozaton; sosem forr levegvel!!).
20. tipp Ha befagyott t vagy foly mellett jtszol kutyddal, lgy vatos, nehogy rugorjon a jgre, ha az beszakadhat alatta. Figyelj arra is, hogy a jgen val hancrozs sorn kutyd megcsszhat s komoly ficamot, srlst szenvedhet.
21. tipp A tli vakci nem ppen idelis egy j llat rkezsre. Az j jvevnynek nyugalomra, lland, stabil krnyezetre van szksge, ami a tli vendgjrskor nincs biztostva. Egy llat nem ajndktrgy s nem lehet csak gy visszavinni, ha nem tetszik. Ha valakit kutyval, cicval szeretnl meglepni, tgy a fa al szimbolikusan egy przt, vagy egy etettlat, s ha vget rtek az nnepek, vlassztok ki egytt az j kedvencet a legkzelebbi menhelyrl! Az ajndkozott is jobban fog rlni, ha vlaszthatja ki leend trst!
22. tipp Akrcsak a tbbi ngylb kedvencnek, a lovaknak s a pniknak is szksgk van fedett helyre, friss vzre, takarra s extra lelemre. Az istll a tli hnapokban ne legyen huzatos; teteje ne zzon be. Gondokodj a megfelel szigetelsrl s a napi ellenrzsrl.
23. tipp
Ha kerti tavad van, bizonyosodj meg rla minden nap, hogy nem fagyott-e be. Ha befagyott, semmikppen ne prblj lket verni bele les szerszmmal, mert megsrtheted a vz alatt l llatokat. Ha befagyott a tavacska, forr vizes serpenyvel knnyen megolvaszthatod a jeget, vagy hasznlhatod a kertszboltokban kaphat eszkzket, melyekkel lland "lgzlyuk" biztosthat, hogy a vzi llatok llegezni tudjanak.
24. tipp A madarak tlen klnsen nehezen jutnak tpllkhoz. Kszts madretett a kicsi s nagyobb szrnyasok szmra; mindegyiknek a sajt mrethez, nehogy a moh nagyobbak elegyk a kicsik ell az lelmet. Aggass a fkra szalonnahjat, szalonnadarabot olyan helyre, ahol egy alatta lv gon knnyedn megkapaszkodhatnak a csipeget madarak. Rakj ki reszelt sajtot, madrelesget, stemnymorzst vagy magokat a kis szrnyasoknak, akik megsznestik majd jelenltkkel a kopr, havas kertet. Tegyl ki nekik rendszeresen friss vizet is s gondoskodj rla, hogy sose legyen befagyva az itat. Az etetket, itatkat, madrfrdket tiszttsd hetenknt, hogy a betegsgek terjedst megakadlyozd.
25. tipp A snk novembertl mrciusig tli lmot alszanak. Tarts fent nekik a kertedben egy megfelel kis tli zugot, ahol magasan hagyod az aljnvnyzetet, nem vgod le a fvet s nem takartod el a lehullott leveleket. Ha tzrak-, grillezhely van a kertben, mieltt tzet gyjtasz, bizonyosodj meg rla, hogy nem vackoldott-e el benne brmilyen kisllat tlire.
+1 tipp Ha brmikor tfagyott, diderg vagy beteg llatot tallsz az utcn, semmikppen ne hagyd ott! Vidd meleg helyre s gondoskodj llatorvosi elltsrl. Ha teheted, legalbb karcsonykor rakj ki a kbor llatoknak egy-egy tl meleg telt, hogy knnyebben tvszelhessk azt az idszakot, ami neknk a szeretet nnepe, nekik pedig az hezs s fagyoskods idszaka. |