A polipok taln a legismertebbek a fejlbak kztt. Kb. 200 fajt ismernk. A mretk nhny cm-tl 3,5m-ig vltozhat. Rendszerint a nagyobb fajok a hidegebb szaki vizekben tallhatk. A kznsges polip, az Octopus vulgaris az sszes cenban megtallhat s 90cm hossz. Legtbbjk sekly, part menti vzben l vagy barlangokban az cen mlyn. Egyedl lnek s nem utaznak rajokban. Nmelyek kvel torlaszoljk el a barlangjuk bejratt a betolakodk ellen. Ha nem tallnak termszetes odt, a polipok szvesen bekltznek egy reg autkerkbe, agyagednybe vagy vegkorsba.
A polip teste gy nz ki, mint egy redztt brzsk. A szemk eltt nyolc karjuk van. A karok aljn akr 240 tapadkorong is lehet, kt sorban. Ezek a tapadkorongok szinte lehetetlenn teszik, hogy elmozduljon a polip, ha egyszer hozztapadt egy trgyhoz. Ha egy karja leszakad egy ragadoz miatt, idvel visszan.
Ha egy polip kiterjeszti a karjait s leszik az cen fenekre, akkor nagyon hasonlt egy ejternysre. A karok kzpontjban van tallhat a szjnyls. A szja, melyet tpllkozsra hasznl, nagyon hasonlt a papagj csrhez. Ezt a rkok, kalmrok vznak feltrsre hasznlja, ami a polipok kedvenc eledele. Ha a csr elkapja a prdt, mreganyagot visz a testbe. A mreg megbntja az ldozatot s megpuhtja a hst, gy a polip ki tudja szvni az egszet a kis szjba. Ilyen mdon a vzon kvl mindent elnyel. A bvrok gyakran tallnak a polip barlangja mellett egy halom res kagylt, melyeket evs utn kilkdstt.
Brki, aki megprblt polipot fogsgban tartani, valsznleg tapasztalta, hogy ez az llat mestere a szabadulsnak. Mivel nincs vza, nagyon kis lyukon is tfr. Ha az akvrium le van fedve, a polipnak csak egy nagyon kis lyukra van szksge a szabadulshoz. gy tnik, hogy a vz hinynak megvannak az elnyi. Igen, de a kemny vz hinya miatt elvsz egy fontos vdelem a tmadsok ellen. Akkor milyen vdekezse van az olyan ellensgekkel szemben, mint a cpk s angolnk?
A tmadskor az els dolog, amit egy polip meg tud tenni, az a sznnek a vltoztatsa. Ez hasonlv teszi a teste sznt a krnyezethez. Specilis sznanygot tartalmaz regek vannak vgig a testn, melyeket kromantofrnak hvnak. Ezek kiterlnek s ellenrzik a pigmentet a testen bell. A kromantofrok segtsgvel a pigment megvltoztatja a sznt, gy, hogy tbb sznanyagot bocst ki. Ha a kromantofr ellazul, az sszes sznanyag a sejtek egy pontjba kerl, gy az llat sejtjei elszntelenednek. gy a szne lehet piros-barna, srga-narancssrga, kk-zld vagy fehr. A kltakarjnak az anyaga is meg tud vltozni. lczni tudja magt, hogy gy nzzen ki, mint egy k, korall vagy tengeri hnr.
HA ezek a taktikk nem mkdnek s nincs elrhet menedkhely, akkor a polip ki tud bocstani egy fekete tintafelht. A tinta kt dolgot tesz Elszr is ez elrejti az llatot. Az hes elektromos angolna elkpzelhet, hogy nem ltja meg a polipot a vzben lev homlyos folt miatt. Mieltt a tinta kitisztulna a vzben, vizet prsel ki a szifonjn, s gyorsan eltnik onnan. A polipok nagyon gyorsan csak kis tvolsgot tudnak megtenni.
A msik dolog amit a tinta tesz az az, hogy egy idre teljesen elveszi az angolna szaglst. Mire visszatr a szaglsa, a polip mr a biztonsgos bvhelyn van.
A polip ltalban a rejtekhelyn marad addig, ameddig nem megy lelem utn kutatni. Mgis van egy idszak a rvid letben, amikor egyltaln nem keres tpllkot.
A kznsges polip, az Octopus vulgaris nstnye annyira vigyz a petire, hogy semmit sem eszik a petk leraksa utn. Przs utn a nstnynek akr 45000 petje is lehet, amiket az odja tetejre rak. A kikelskig fogja rizni ket, ami 1-2 hnapot vesz ignybe. A karjaival kergeti el az apr szemcsket, amik rtelepedhetnek a petkre s vizet fecskendez a szifonjbl, ha erre szksg van. Ezt utgondozsnak nevezzk. Soha nem hagyja el a petket, mg azrt sem, hogy tpllk utn nzzen. Sajnos a tbb szz pete kikelse utn az anya elpusztul.
Habr a SCUBA felszerelsi trgyai s kifinomult merl jrmvei lehetv tettk az emberek szmra, hogy egyre tbbet tudjanak meg a polipok szoksairl, az emberisg kb.2000 ve tud a polipok ltezsrl. Elszr Arisztotelsz rt rluk Kr.e.300 krl. Japnban, Portugliban, Spanyolorszgban, de mg az USA-ban is vannak olyan receptek, amelyek elksztshez szksges a polip. Azonban a tudsok elnyben rszestik a fejlbak agynak tanulmnyozst. A gerinctelenek kzl ezek rendelkeznek a legfejlettebb aggyal. Ksrletek bizonytjk, hogy a polipok kpesek rendkvli dolgokat tenni, pl. el tudjk tvoltani a kors dugjt, hogy hozzjussanak a benne lv tpllkhoz. Ezek a kpessgek elbvlik a megfigyelket. |