Földünk legnagyobb állatai
Az emlősök osztályába tartozó cetek Földünk legnagyobb állatai közé tartoznak, akikkel soha nem bánt kegyesen az emberiség.
 |
Egy bálna koponyája |
Az emlősök osztályába tartozó cetek Földünk legnagyobb állatai közé tartoznak. Első képviselőik az eocénban jelenhettek meg (55-36 millió éve), mai elképzeléseink szerint szárazföldi ősökből alkalmazkodtak ismét a vízi életmódhoz. Mellső végtagjuk úszóvá módosult, rajta az ujjak sem ismerhetők fel, a hátsó végtag függesztőváza hiányzik, maximum egy kis csont képviseli a medencét. A vízi életmódhoz alkalmazkodott légzőrendszerük is, tüdejük testük hátoldalán van, orrnyílásuk a koponyájuk tetején. Szaglószervük csökevényes, szemük kicsi, a legtöbb faj tájékozódáshoz ultrahangot használ.
 |
Kardszárnyú delfin |
A ceteknek két csoportja ismert, a sziláscetek és a fogascetek. Előbbi csoport nevét a szájpadlás nyálkahártyaredőiből alakult szilákról kapta, amely a táplálkozásban segíti őket. A csoport közismertebb neve: bálnák. Ide tartozik Földünk legnagyobb, állata az óriásbálna, amelynek testhossza elérheti a 30 métert, súlya a 160 tonnát. A fogasceteknek nincsenek sziláik, legtöbb fajuknál fog figyelhető meg, amelyek egyszerű felépítésűek. Utóbbi csoport képviselői ragadozók, míg a sziláscetek sziláik segítségével többnyire planktont fogyasztanak.
E hatalmas, intelligens állatokkal soha nem bánt kegyesen az emberiség. Pontos adat nincs, de a XX. században minimum 6 millió bálnát pusztítottak el, több cetfaj örökre kipusztult. Vadászták húsuk miatt, de a delfináriumok számára is jelentős számú egyedet ejtettek fogságba. Napjainkban a kereskedelmi célú vadászat tilos, azonban több ország (Japán, Izland) nem tartja be a bálnavadászati törvényt.