Hogyan mondjam el a cicámnak?
Sokan azt gondolják, hogy a négylábúak közül csak a kutya lehet az ember hűséges társa. Pedig rendkívül boldog, harmonikus kapcsolatot lehet kialakítani a doromboló, bársonyos tappancsú cicákkal is. Mivel a macskát nem kell sétáltatni, a napközben hosszan távollevő embernek is társa lehet. A harmonikus kapcsolat alapfeltétele azonban az, hogy az ember el tudja fogadni a macskák egyedülállóan sajátos jellemét. Először is azt kell tudomásul venni, hogy a szobatigris soha nem fogja alávetni magát a hagyományos értelemben vett nevelésnek. A macska ugyanis kifejezett egyéniség, "aki" egészséges öntudattal rendelkezik. Éppen ez teszi őt a macskabarátok számára oly vonzóvá.
A macska az első naptól kezdve átveszi a háztartás irányítását, legalábbis a maga szempontjait tekintve. De szeretettel és némi türelemmel a gazda ráveheti őt arra, hogy megértse a kívánságait. Ettől kezdve már nincs is beláthatatlan távolságban az a pillanat, amikor majd szabad akaratából alkalmazkodik hozzánk, hiszen igen fejlett szociális érzékkel rendelkezik.
Korai kötődés a családhoz Már a kiscica felismeri, hogy az a gazdája, aki létfontosságú szükségleteit kielégíti. Mi gondoskodunk az ellátásáról, simogatjuk, keféljük a szőrét, megóvjuk mindenféle veszélytől, és megtanítjuk arra, hogy mit tehet és mit nem. Ha a kiscica jól érzi magát, és bízik bennünk, gondolkodásunkat igen hamar ragaszkodással és gyengédséggel viszonozza majd. Ha már eddig a pontig eljutott a kapcsolat, a macska saját magától fogja megpróbálni a velünk való együttélést a lehető legörömtelibbé tenni.
Rendkívüli a beleélő-képessége, ha ráérünk, megköveteli, játsszunk vele, s elégedettségét azzal jelzi, hogy finoman a lábunkhoz dörgölődzik, és boldogan dorombol. Ugyanakkor, ha mással vagyunk elfoglalva, hajlandó visszavonulni is. Ha azonban ok nélkül elutasítjuk, vagy netalán durván kezeljük, a macska sértődötten reagál: temperamentumától függően azzal bünteti az embert, hogy egyáltalán nem figyel rá, vagy megszegi a már begyakorolt szabályokat.
A türelem rózsát terem Ne is kísérletezzünk azzal, hogy a macskát akkor kényszerítsük játékra, amikor mi szeretnénk. Ez teljesen reménytelen vállalkozás, a macskák utánozhatatlan figyelmét ki kell érdemelnünk. A macska akkor kezdi elfogadni az ember utasításait, ha már teljes mértékben elfogadta őt. Csakúgy, mint a gyermeknevelésnél, a macska esetében is konzekvens módon kell eljárnunk, következetesen ragaszkodnunk kell a tilalmak betartásához.
A tisztaság az első dolgok közé tartozik, amit macskánkkal meg kell értetnünk. A macskák természetüknél fogva tisztaságszerető állatok. Az egészséges cica igen hamar megtanulja a szobatisztaságot, ha mindig a rendelkezésére áll a tiszta macskaillemhely, azaz alom a lakás egy nyugalmas pontján. Evés után és ha nyugtalanul keresgél, helyezzük a kiscicát óvatosan az alomra. Néhány kísérlet után megérti majd az okot, és rendszeresen az "illemhelyen" fogja végezni a dolgát.
Mindazonáltal előfordulhat, hogy a macska egyszercsak elfelejt valamit, amit már hosszabb ideje begyakoroltunk vele, és visszatérnek gyerekes rossz szokásai. Ez mindig valamiféle tiltakozást jelent, amelynek okát meg kell keresnünk. Gyakran változás okozza, például egy új, két- vagy négylábú családtag feltűnése, vagy éppen ellenkezőleg, egyszer csak eltűnik valaki, akit szeretett. Gyengéd figyelemmel és megértéssel hozzásegíthetjük ahhoz, hogy gyorsabban el tudja fogadni az új helyzetet.
A macska természetéből adódóan állandóan koptatja a karmait. Ezért a macskatulajdonosok bölcsen teszik, ha rendszeresítenek erre a célra egy kaparófát. Ha mégis azzal próbálkozna, hogy máshol kaparásszon, állítsuk le egy határozott nemmel. Utána vigyük oda a kaparófához, dörzsöljük hozzá a tappancsait, és hízelkedve jelezzük neki, hogy milyen finomat kapott.
Kiabálással, veszekedéssel, gesztikulálással vagy veréssel a macskáknál semmit nem lehet elérni. Ha tetten érjük a négylábú svihákot, azonnal elvesszük a kedvét a tiltott dolgoktól, ha egy zörgő vagy villogó tárgyat dobunk felé. Ezzel a módszerrel minden szobatigrissel meg lehet értetni például azt is, hogy ne ugorjon fel a konyhaasztalra, vagy ne kolduljon az étkezőasztalnál. Unaloműzőnek adjunk neki játékokat, a pingponglabda, papírgalacsin vagy fonalgombolyag mind-mind olyan örömteli elfoglaltságot nyújtanak neki, hogy nem is foglalkozik majd azzal, hogy butaságokat eszeljen ki.
Érdemes akár kettőt is tartani A dolgozó embernek, aki sokszor egész nap nincs otthon, érdemes megfontolnia, hogy kedvencét saját fajtájából származó játszótárssal lepje meg. A legjobb megoldás, ha alomtestvért, méghozzá lehetőség szerint ugyanolyan neműt választunk, hiszen ebben az esetben együtt nevelkedhetnek az otthonunkban. Ha pedig egy idősebb cicához hozunk fiatalabbat, leveszi rólunk a nevelés terheinek egy részét. Ilyenkor azonban feltétlenül figyeljünk arra oda, hogy semmiféle féltékenységre ne adjunk okot, már csak azért sem, mert azzal visszaesést idézhetünk elő idősebb macskánk viselkedésében. Akár egyedül tartjuk a macskát, akár párban, bizonyosak lehetünk abban, hogy ha megfelelő szeretetet és gondoskodást nyújtunk neki, elnyerjük egy simulékony és mégis tüneményesen független jellemű lény életre szóló vonzalmát. |